0 546 957 58 88
Sosyal Medya Hesaplarımız

Akım Korumalı Sıva Altı Priz Ne işe Yarar?

22 Mart 2017
3 kez görüntülendi
Akım Korumalı Sıva Altı Priz Ne işe Yarar?

AKIM KORUMALI SIVA ALTI PRİZ NE İŞE YARAR?

Akım Korumalı Sıva Altı Prizler eviniz , işyeriniz , ofisiniz’e gelecek anlık yüksek akımı keser ve cihazlarınızın zarar görmesini engeller. Düşük maliyet ile evinizdeki elektrik tesisatını daha güvenli hale getirebilirsiniz. Maliyetleri adet başı 20-30 tl olan bu ürünler Genelde 250 V  , 50- 60 hz  Maksimum Akım Yükselişi 3o00 Amper ortalama olarak olup evinizdeki , işyerinizdeki cihazları korumaya yönelik en uygun fiyatlı alternatiftir.

AKIM KORUMALI SIVA ALTI PRİZ

AKIM KORUMALI SIVA ALTI PRİZ

AKIM KORUMALI SIVA ALTI PRİZ YAPTIRMAZSAM NE OLUR DEMEYİN ?

Akım korumalı sıva altı prizler evinizde küçük çaplıda olsa bir güvenlik önlemidir. Eski, Yeni Tüm dairelere takılabilir ucuz maliyetli olduğundan bütce dostu bir önlemdir. Her eve normalde yapılması gereken bir güvenlik önlemidir.

Daha Profesyonel bir koruma sağlamak için Kaçak Akım Rolesi Bağlanabilir. Kaçak Akım rolesi’de yine uygun maliyetli bir koruma önlemidir. Ayrıca Regülatör ( volt dengeleyici ) , Ups gibi cihazlar işyerleri için kullanılabilir orta bütçelerden , büyük çaplı bütçelere göre farklı özelliklere sahip ürünlerin kurulumlarını Haktanır Elektronik olarak yapabiliriz. İstemek sizden yapmak bizden.

Bildiğiniz gibi ülkemizde internet bağlantısında olduğu gibi elektrik noktasında da sorunlar sıklıkla yaşanmakta. Özellikle kesintilerin olması ve voltaj değerlerinin sürekli değişmesi özellikle masa üstü bilgisayarlarımız olmak üzere elektronik birçok cihazımıza zarar vermekte.

Akım Korumalı Sıva Altı Priz ne işe yarar?

Akım korumalı prizler aslında UPS olarak bilinen harici güç üniteleri ile karıştırılmaktadır. Normalde UPS’ler içerdikleri batarya sayesinde sürekli sabit bir akım vererek cihazınızı ya da cihazlarınızı korurken, cihazlarınızın yüksek ve düşük voltajdan, dalgalanmalardan ve gürültüden etkilenmesini engeller.

İlginizi Çekebilir!  HL-88 Şifreli Kart Okuyuculu Harici Ortam Kapı Kontrol

Fakat akım korumalı prizin asıl amacı cihazınızı ya da çevre birimlerini yakabilecek yüksek voltajdan korumaktır. Aynı zamanda dalgalanma ve gürültülere karşı da cihazınızın etkilenme oranını düşüren bu priz çeşitleri, maalesef düşük voltaja karşı bir batarya içermedikleri için müdahale yapamazlar. Bu tür düşük çaplı dalgalanmaları regülatör ve ups’ler dengelemektedir. Aşağıda örnekler ile açıklamaya çalışacağız .

Yani özetlemek gerekirse akım korumalı prizler cihazlarınızı yüksek voltaja karşı korur demek en doğru söylemdir.

ELEKTRİK İLE İLGİLİ YAŞANABİLECEK OLUMSUZ SORUNLARI BİR ÖRNEK İLE AÇIKLAYALIM

Normal Evler için konuşuyorum yapılması gereken olması gereken önlemler arasında bana göre kesinlikle sıva altı akım korumalı priz şart bunun haricinde kaçak akım rolesi her binada mutlak suretle bulundurulmalıdır. Kaçak akım rolesi evinizde herhangi bir yerde prizde, tv de yada buzdolabı gibi herhangi bir elektronik cihaz’da bir kaçak yada fazla volt çekme gibi bilinmedik bir sebepten ötürü bir sorun oluştuğunda sigortayı attırır ve evinizin Allah Korusun yanma riskine karşı riski minimuma indirir. Kaçak olduğunda siz o kaçağı bulana kadar sürekli sigorta atar. Böylece evinize gelen elektrikçi hiç bir şey yok güvenle kullanabilirsin gibi standart cümleler yerine arızanızı tesbit edeceğiz tesbit etmeden bu sigorta düzelmez diyecektir yani kısacası işini yapmadan orayı terk edemeyecektir.

Ek Önlem olarak dediğim gibi regülatör volt dengeleyici ( anlık kısa voltları bile düzenler ) yine ek olarak elektrik kesintisi halinde açık cihazların birkaç dakika idare etmesi için güvenle kapatabilmek için örneğin bilgisayar kasası, laptop, yada elektronik herhangi bir cihaz tv vs ufak bir ups alınıp takılabilir ve bence yapılması gereken birşey neden mi? örneğin bir bilgisayarınız var laptop bunda batarya mevcut değil mi? elektirik kesintisintisinde otomatikman devreye girer ve cihazınızı korur ( sadece yüksek volt gelmezse onuda yukarıdaki priz engeller yada regülatör ) fakat kasa ve monitör olarak düşünürsek malesef cihazın anlık elektriğini kesmiş olacağımız için biraz şans eseri olacaktır. Pc açtığınızda eğer elektrik gelmiyorsa bilinki power suplay arızalanmış yanmış olabilir olduki değiştirdiniz yine şansınıza anakart ve elektriğin bağlı olduğu tüm birimler harddisk , ram , işlemci, anakart, dvd writer ve power suplay hepsinin yanma ihtimali de olabilir hepsinin sağlam kalma ‘da bu işi şöyle değerlendirin yaşam ünitesine bağlısınız ordan nefes alıyorsunuz anlık bir elektrik gitse ups olmasa napar sınız? nefes alamazsınız tüm fonksiyonlarınız durur değil mi? anlık da olsa beyine oksijen gitmez ve beyin hasarı oluşma ihtimali olur pc de böyle elektriği kesitğiniz an pc ‘ ye zarar verme ihtimali yüksektir.

İlginizi Çekebilir!  Çubuk Uyducu - Uydu Servisi

EVİMİN ELEKTRİK TESİSATINI NASIL DAHA GÜVENLİ HALE GETİREBİLİRİM?

Bu yüzden her bireyin evinde bir ups , regülatör , ve volt önleyici priz bulundurulması o evi daha güvenli hale getirmek için en ideal çözümdür. En basit örnek ; Hepimiz cep telefonu kullanıyoruz değil mi? cep telefonunuzun şarj kablosu eminim takılı uyuyorsunuzdur? ya gece olağan üstü bir durum olsa priz erise Allah korusun ne olur? büyük sıkıntı işte kaçak elektrik rolesi burda devreye girer ve sizi kurtarır sigortayı attırır. ( nadiren de olsa attırmama ihtimali de olabilir %100 koruma sağlayan hiçbir cihaz yoktur ama hiç olmamasından ise önlemini almak her zaman iyidir )

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?